Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jak nasi przodkowie obchodzili Wielki Tydzień?
Kończy się wielki post, przed nami Triduum Paschalne i święta Wielkiej Nocy. Dawniej na Suwalszczyźnie, w obejściach w czasie postu i wielkiego tygodnia trwały wielkie porządki.
To wszystko miało swoją symbolikę – podkreśla Magdalena Zielińska – John etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury.
- To był okres, który miał przygotować nas na to misterium Triduum Paschalnego - okres w którym mieliśmy się oczyścić również duchowo, przygotować na to, odpokutować za grzechy i winy. Ale też w sensie fizycznym - chodziło o to, żeby wyszorować całe obejście wyszorować wszystkie garnki, patelnię, doczyścić piaskiem, ponieważ w kulturze tradycyjnej, ta czystość fizyczna bardzo mocno przekładała się na duchową.
Zaczynający Triduum Paschalne Wielki Czwartek – kończył przygotowania a zaczynał oczekiwanie na świąteczne dni – dodaje Magdalena Zielińska – John.
- To jest dzień oczyszczenia w który należy zakończyć te wszystkie porządki, które mamy w obejściu ale również obmywamy siebie i w formie spowiedzi ale też fizycznie. Tego dnia należało dokonać takich naprawdę porządnych ablucji - kąpieli w bani, łaźni, a jeżeli ktoś nie miał takiej możliwości, to w rzece, żeby zmyć z siebie wszystko i przygotować się na ten świąteczny czas.
W oczekiwaniu na Niedzielę, w drugim dniu Triduum Paschalnego czyli w Wielki Piątek, m.in. w gminie Jeleniewie na Suwalszczyźnie, na nabożeństwo kobiety przychodziły w żałobnych, czarnych chustkach, a w domach zasłaniało się także lustra.
Mężczyźni głównie garną się do robienia zakupów, a kobiety szaleją w kuchni. W wielu domach obowiązki są sprawiedliwie rozdzielane na każdego członka rodziny, ale są też takie, gdzie spadają one na jedną osobę. Suwalczanie opowiedzieli nam o swoich przygotowaniach do świąt wielkanocnych.
Na ten świąteczny okres przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i konkursów z nagrodami.
W tych dniach Kościół katolicki i Cerkiew wspólnie wspominają mękę Chrystusa i Jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (14.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie.