Jak wybrać zdrowe świece i mydła?

18 kwietnia 2025

źrodło: pixabay.com
źrodło: pixabay.com



0:00
0:00
Jak wybrać zdrowe świece i mydła? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gościnią audycji jest dr Sylwia Bogdan (@chemia_zdrowa), edukatorka i propagatorka "zdrowej chemii", która podpowiada, jak cieszyć się blaskiem świec bez szkody dla zdrowia. Jej rada? Szukać rzemieślników tworzących świece z naturalnych składników.

Badania alarmują: spalanie popularnych świec parafinowych uwalnia szkodliwe substancje, takie jak benzen, toluen i formaldehyd, które przy długotrwałym narażeniu mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

W poszukiwaniu zdrowszych Miłka Malzahn odwiedziła wielkanocny jarmark, gdzie spotkała Justynę Picewicz i Tatianę Chomiakową. Twórczynie ręcznie robionych świec opowiedziały o "magii zamkniętej w płomieniu" ich naturalnych wyrobów.

A skoro o domowym cieple mowa, warto pomyśleć o mydle, które nie podrażnia skóry. Elżbieta Kuc z Pratuliny od lat tworzy takie naturalne mydła, kierując się prostą zasadą: łagodność dla skóry to klucz. Przypomniała, że drogeryjne mydła często zawierają agresywne detergenty, konserwanty i sztuczne dodatki, które mogą szkodzić nam i środowisku. Własnoręcznie robione mydło naturalne to pełna kontrola nad składem i delikatniejsza pielęgnacja.

Dr Sylwia Bogdan przestrzega jednak przed popadaniem w panikę - zwracajmy uwagę na skład kosmetyków i chemii domowej, ale pamiętajmy, że dawka czyni truciznę.

Dążmy zatem do życia w zgodzie z naturą, ale wszystko - z rozwagą.



W dolinie Narwi rozpoczęto wypasy bydła i koni


Wycofywanie się rolników z użytkowania ubogich łąk i pastwisk w dolinie Narwi, w górnym jej odcinku, doprowadziło do niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym. Tereny nadrzeczne zarastają trzcinami, pojawiają się liczne samosiejki krzewów i drzew. W ciągu ostatnich 20, 30 lat drastycznie spadła tam populacja ptaków, głównie siewkowych i brodzących. Aby temu...



Na rowerze w naturze


Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w tym jazda na rowerze w naturalnym otoczeniu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Obniża poziom stresu, poprawia nastrój, a także wzmacnia układ odpornościowy.



Przepłaszanie ptaków z terenów zielonych w miastach


Przez cały marzec w czyżewskim parku codziennie dyżuruje Julia Kotlarz ze swoim myszołowcem. Zadaniem jej i jej ptaka o imieniu Kiara jest przeganianie gawronów, aby te nie zakładały gniazd na parkowych drzewach.



Eko targi i społeczność


Ekologia to szerokie pojęcie, obejmujące nie tylko ochronę gatunków i siedlisk, ale także nasze codzienne wybory i relacje ze światem. I właśnie w tym kontekście targi rękodzieła mogą odegrać niezwykle ważną rolę w edukacji ekologicznej.



Spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach


W audycji w Zgodzie z Naturą wybierzemy się na spacer po Parku Sensorycznym w Suwałkach.



Jak odnaleźć spokój i moc w naturze?


Miłka Malzahn rozmawia z Radkiem Budnickim, doświadczonym trenerem rozwoju osobistego i propagatorem życia w zgodzie z tym, co naturalne. Poruszany jest niezwykle istotny temat stresu, który w dzisiejszym dynamicznym świecie dotyka nas wszystkich.



Mieszkańcy Wyrzyk protestują przeciwko budowie biometanowni


Wytwarzanie i korzystanie z tak zwanej zielonej energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem także na terenach wiejskich.



Tajemnice pszczelego świata


Jakie czynniki wpływają na jakość miodu, jakie są największe zagrożenia dla pszczół w Polsce, jak możemy pomóc pszczołom przetrwać?



Rodzinne gospodarstwa z uprawą aronii i ziół


"W zgodzie z naturą" z wizytą w dwóch gospodarstwach ekologicznych wyspecjalizowanych w produkcji owoców aronii i ziół.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok