Radio Białystok | Wiadomości | Więcej chętnych niż wolnych miejsc
Podlaska policja ma więcej podań o przyjęcie do służby niż wakatów - to sytuacja niespotykana od wielu lat. W tym roku także mniej policjantów decyduje się przejść na emerytury i zostaje na swoich stanowiskach.
Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku mł. insp. Tomasz Krupa mówi, że statystyki są bardzo obiecujące.
360 podań otrzymaliśmy już w tym roku do połowy kwietnia. 245 osób wciąż możemy przyjąć. Przez ostatnie lata ten trend wyglądał zupełnie inaczej. Bardzo walczyliśmy o to, żeby kandydatów było jak najwięcej. W tym roku jesteśmy już "na plusie", bo od początku 2025 odeszło 51 funkcjonariuszy. Natomiast do służby przyjęliśmy już blisko 80 osób - wyjaśnia rzecznik KWP w Białymstoku - mówi mł. insp. Tomasz Krupa.
Zdaniem rzecznika wiele czynników składa się na większe zainteresowanie pracą w policji.
Na pewno większość patrzy na to, jakie będzie dostawać uposażenie, jakie dodatki są wypłacane oprócz pensji i te zmiany, które następują na przestrzeni ostatnich miesięcy na pewno pozytywnie wpływają na podejmowanie decyzji związanych z pracą w policji. Ale nie ma co ukrywać, że wpływ na to ma ogólna sytuacja na rynku pracy. Poza tym służba w policji to m.in. stabilna i długoletnia praca - dodaje mł. insp. Tomasz Krupa.
Policjant po kursie podstawowym, przed ukończeniem 26. roku życia, może liczyć na zarobki ok. 6200 zł na rękę. Po 26. roku życia wypłata to ok. 5700 zł netto. Do tego należy doliczyć m.in. dodatki stażowe i inne. Nabór do policji prowadzony jest stale. Szczegółów można szukać na stronie internetowej KWP w Białymstoku.
W podlaskim garnizonie służy ponad 3 tys. policjantów.
To sytuacja niespotykana od wielu lat. Podlaska policja ma więcej podań o przyjęcie do służby, niż wakatów. W tym roku także mniej policjantów decyduje się przejść na emerytury i zostaje na swoich stanowiskach.
Mniej odnotowanych przestępstw, ale też i niższy poziom wykrywalności - Komenda Miejska Policji w Białymstoku podsumowała swoją pracę za ubiegły rok. Co jest największym problemem? Kradzieże i włamania.
Polska policja obchodzi 100-lecie powołania Policji Kobiecej. Uroczystości, które oficjalnie rozpoczynają się w środę (26.02), będą trwały cały rok. To ważna rocznica, która przypomina o roli funkcjonariuszek w budowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni lat.