Radio Białystok | Wiadomości | Zapora na granicy a przyroda. Naukowcy analizują wpływ na zwierzęta i roślinność
Naukowcy z IBS PAN badają wpływ zapory na granicy z Białorusią na zwierzęta. Chcą ocenić, jak zmieniła się aktywność dużych ssaków, czy np. odsunęły się od granicy z powodu inwestycji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Specjaliści analizują dane, które gromadzili w ostatnich latach z około 60 miejsc w Puszczy Białowieskiej.
Pierwsze wnioski to zakłócenia w naturalnych wędrówkach zwierząt i zwiększone występowanie inwazyjnych gatunków roślin w Puszczy - mówi Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Może być więcej zwierząt na drogach, wokół gospodarstw czy na polach, co powoduje większe szkody i konflikty. Są też gatunki, które zyskały na budowie zapory, ale dla człowieka to też jest niekorzystne.
Zamknięcie części Puszczy spowodowało też, że jest więcej gatunków inwazyjnych roślin. Pojawiają się one zwłaszcza tam, gdzie nie mogą dojść zwierzęta.
Raport zlecił IBS-owi i Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Był on potrzebny w związku z opracowywaniem Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa "Białowieża Forest". Ma być gotowy jesienią, a wkrótce dokument ma zostać przedstawiony publicznie i poddany konsultacjom społecznym.
Planu wymaga od Polski UNESCO. Taki dokument musi mieć każdy obiekt z listy światowego dziedzictwa, a Puszcza Białowieska go nie ma. W planie mają być określone działania, aby zachować puszczę dla przyszłych pokoleń.
Pełny raport można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. Badania będą kontynuowane.
Chcą, by resort klimatu i środowiska wycofał się z moratorium na pozyskanie drewna. Domagają się, by w pracach nad Zintegrowanym Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska brano pod uwagę głos mieszkańców. Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w tej sprawie petycję do premiera oraz minister klimatu i środowiska.
Mimo wielokrotnych zapowiedzi o szybkich pracach, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zaprezentowało nawet cząstkowych dokumentów dotyczących "Konstytucji dla Puszczy Białowieskiej". W niedzielę (5.01) mija dokładnie rok od pierwszych zapowiedzi w tej sprawie, dlatego sprawdziliśmy na jakim etapie są prace nad dokumentem.
Podlascy radni opowiedzieli się przeciwko planom zmniejszenia terenów gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Radni, po burzliwej debacie, przyjęli też stanowisko w obronie branży drzewnej.