Radio Białystok | Wiadomości | Wielka Sobota. Tego dnia wierni święcą pokarmy i oczekują na Zmartwychwstanie

Wielka Sobota. Tego dnia wierni święcą pokarmy i oczekują na Zmartwychwstanie

autor: Anna Petrovska, Dominika Dębska

19.04.2025, 07:22, akt. 07:54

To czas święcenia pokarmów i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej Wielka Sobota.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Wielka Sobota w Kościele katolickim

Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień adoracji Chrystusa i oczekiwania na Zmartwychwstanie.

Duszpasterze zachęcają wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu, skupienia i modlitwy przy symbolicznym grobie Jezusa zaaranżowanym w świątyniach.

Tego dnia święci się też pokarmy na wielkanocny stół.

Samo poświęcenie pokarmów - bez uczestnictwa w nabożeństwach - nie jest wystarczającym przygotowaniem do świąt - przypominają duszpasterze.

Wieczorem, już po zachodzie słońca wierni uczestniczą w uroczystej mszy - tak zwanej Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona liturgią światła i poświęceniem ognia, który symbolicznie ma rozproszyć ciemności grzechu.

Podczas Wigilii Paschalnej bardzo rozbudowana jest liturgia słowa. Czytania ze Starego i Nowego Testamentu opowiadają o dziejach zbawienia od początku świata. Wigilię Paschalną kończy ogłoszenie orędzie o zmartwychwstaniu i odśpiewanie radosnego Alleluja.

W części parafii msza Wigilii Paschalnej kończy się o północy procesją rezurekcyjną.


Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

W Cerkwi prawosławnej Wielka Sobota, nazywana „Błogosławioną”, to czas oczekiwania, odwiedzania Grobu Pańskiego i święcenia pokarmów.

Rano odprawiana jest św. liturgia Bazylego Wielkiego, w czasie której już można odczuć świąteczną atmosferę. Duchowni zmieniają szaty liturgiczne z ciemnych, wielkopostnych na białe, symbolizujące zmartwychwstanie.

Charakterystyczną cechą wielkosobotniej Liturgii jest czytanie starotestamentowych proroctw odnoszących się do osoby Chrystusa. W czasach starożytnych dokonywano chrztu katechumenów oraz przyjmowano na łono Cerkwi apostatów, którzy z różnych powodów odstąpili od wiary.

Od rana święcone są pokarmy - w wiejskich parafiach święci się je nie tylko w cerkwiach, ale duchowni dojeżdżają też do wiernych w poszczególnych miejscowościach, święcenie odbywa się np. przy przydrożnych krzyżach.

O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Później wierni zasiądą do świątecznego śniadania, które rozpoczną od poświęconych dziś pokarmów.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Sens ludzkiego cierpienia

18.04.2025, 13:17

Dziś Wielki Piątek - dzień upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa. Dla nas wszystkich może to być okazja do refleksji, np. nad sensem ludzkiego bólu i jego miejscem w naszym życiu.


Wielki Piątek - wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa

18.04.2025, 07:08

Wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Dziś w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej Wielki Piątek.


Dziś Wielki Czwartek - w tym roku jednocześnie świętują katolicy i prawosławni

17.04.2025, 06:14

Ostatni raz zdarzyło się to w 2017 roku, a kolejna taka sytuacja będzie miała miejsce za trzy lata - wierni Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej w tym samym czasie obchodzą święta Zmartwychwstania. Dziś Wielki Czwartek, dla obydwu wyznań to wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii.





ZNAJDŹ NAS









Ślubowanie policjantów w Białymstoku, 18.09.2024, fot. Podlaska Policja
POLICJA
24.04.2025, 07:08, akt. 07:17

Więcej chętnych niż wolnych miejsc











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok