Radio Białystok | Wiadomości | Więcej branżowych centrów umiejętności w Podlaskiem
Aż dwa, z pięciu w województwie podlaskim, branżowych centrów umiejętności powstaje w powiecie wysokomazowieckim.
Pierwsze branżowe centrum umiejętności w dziedzinie przetwórstwa mleka przy Zespole Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem, otrzymało dofinansowanie już wcześniej, teraz dołącza fryzjerstwo przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.
Na to BCU też przyznano nam pieniądze już wcześniej, jednak po przetargu okazało się, że wkład własny przekracza możliwości samorządu. Dlatego musieliśmy ograniczyć ten projekt, złożyć wniosek ponownie i tym razem się udało. 7 mln zł z KPO to nie są wielkie pieniądze, ale uda nam się to centrum umiejętności fryzjerskich w Ciechanowcu utworzyć - mówi starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.
Starosta dodaje, że o wyborze branży zadecydowała baza, w którą ciechanowiecka szkoła jest wyposażona.
Już w tej chwili mamy tam znakomite pracownie fryzjerskie, najlepsze chyba w województwie, a dzięki pieniądzom na BCO na pewno będziemy mogli je udoskonalić. Nie będzie problemu także z zakwaterowaniem, ponieważ zajęcia w centrum to turnusy weekendowe, feryjne i wakacyjne, kiedy będziemy mieli do dyspozycji internat szkolny - dodaje Bogdan Zieliński.
Branżowe centra umiejętności to zaawansowane technologicznie placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania o zasięgu ogólnopolskim. Docelowo ma ich powstać w całym kraju 120 - każde specjalizujące się w innej branży.
W województwie podlaskim - poza dwoma w powiecie wysokomazowieckim - tworzone są także w Białymstoku w dziedzinie reklamy, w Sokółce z zakresu drogownictwa i w Różanymstoku z przemysłu meblarskiego.
Wszystkie mają rozpocząć działanie jeszcze w tym roku.
Remonty w szkołach i przebudowa dróg. To najważniejsze zadania, które będą realizowane w powiecie sokólskim w 2025 roku. W przyszłorocznym budżecie powiatu dochody mają wynieść ponad 200 milionów złotych, a wydatki 210. Deficyt - czyli 10 milionów złotych ma być pokryty przychodami z niewykorzystanych środków.
Reklama, drogownictwo, fryzjerstwo i przetwórstwo mleczarskie to specjalizacje, w których mają powstać branżowe centra umiejętności w województwie podlaskim. Utworzenie 120 BCU w całej Polsce dla 120 dziedzin to część reformy kształcenia zawodowego.
To inwestycja w ludzi, ale też w rozwój całego powiatu. W Różanymstoku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności wraz z halą produkcyjną. Młodzież i dorośli będą kształcić się tam na stolarzy i tapicerów, ale też współpracować z producentami mebli.