Radio Białystok | Wiadomości | Studenci pielęgniarstwa i położnictwa w powiecie hajnowskim dostaną pieniądze za naukę
Pieniądze za studiowanie i gwarancja zatrudnienia - w ten sposób samorząd powiatu hajnowskiego zachęca studentów pielęgniarstwa i położnictwa do nauki zawodu, a w rezultacie do mieszkania w Hajnówce i podejmowania pracy w miejscowym szpitalu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Program stypendialny działa od 2019 roku. W tym czasie skorzystało z niego ok. 50 osób. Pierwsi stypendyści rozpoczęli pracę w 2023 roku.
Pozyskanie dodatkowych pracowników jest bardzo istotne dla polepszenia kondycji osobowej naszego szpitala. Szczególnie w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, gdzie problemy kadrowe są poważne - mówi starosta powiatu hajnowskiego Andrzej Skiepko.
Starosta mówi, że aby otrzymać stypendium, osoby o nie ubiegające się powinny posiadać obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu. Muszą też podpisać deklarację, że po zakończeniu studiów będą pracować w szpitalu w Hajnówce przez minimum trzy lata.
Od 2019 roku wydatkowaliśmy wspólnie z miastem Hajnówka ponad 500 tys. zł. Rozkładając to na poszczególne lata wychodzi od 60 do 100 tys. zł. W przyszłym roku trafi do nas kilkanaście kolejnych osób - dodaje Andrzej Skiepko.
Zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce Tomasz Musiuk zaznacza, że inicjatywa wspierania finansowego studentów i zatrudniania absolwentów pielęgniarstwa w jego placówce nie tylko daje pewność, że jako szpital będą mieli kogo zatrudnić, ale również daje gwarancję pracy osobom korzystającym ze stypendium.
Nabór do programu stypendialnego trwa cały czas. Szczegóły są na stronie internetowej powiatu hajnowskiego.
Jak radzić sobie z agresywnym pacjentem, jak deeskalować agresję, ale też co robić, gdy zostanie się zaatakowanym w karetce - tego uczą się ratownicy medyczni podczas szkoleń organizowanych przez podlaską policję i wojewódzką stację pogotowia ratunkowego.
Dr nauk o zdrowiu - Urszula Chrzanowska z Białegostoku jest krajową konsultantką w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego. Tę funkcję na 5 lat powierzyła jej minister zdrowia Izabela Leszczyna.
To czysty paradoks - są chętni do kształcenia w tym zawodzie, gdzie są braki kadrowe, jednocześnie w naszym regionie brakuje dla nich etatów. Chodzi o pielęgniarki. W poniedziałek (21.10) kilkadziesiąt osób otrzymało dyplomy ukończenia studiów licencjackich na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.