Radio Białystok | Wiadomości | Mniej prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy - przyczyną jest m.in. modernizacja zapory
Modernizacja zapory granicznej przynosi efekty. Tam gdzie zabezpieczenia zostały poprawione, służby odnotowują znacznie mniej prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy - mówi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński mówi, że zastosowanie dodatkowych belek poprzecznych i dodatkowych elementów z drutu żyletkowego spowodowały, że zapory nie da się pokonać przy użyciu prostych narzędzi. W praktyce okazało się, że tam gdzie już wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia nie odnotowuje się prób przekroczenia zapory.
Jacek Dobrzyński dodaje też, że służby cały czas spotykają się z przypadkami agresji i fizycznych ataków ze strony próbujących dostać się do Polski migrantów. Zaznacza jednak, że działające przy granicy wojsko wspierające Straż Graniczną zostało przeszkolone do odpierania ataków, łącznie z używaniem broni gładkolufowej. Wojsko potrafi działać w zwartym szyku i stosować środki przymusu bezpośredniego: pałek, tarcz, a także broni na gumowe kule, która jest używana w skrajnych przypadkach, adekwatnie do zagrożenia - powiedział rzecznik ministra MSWiA.
Z kolei jak informuje Podlaski Oddział Straży Granicznej w ostatnich dniach odnotowywanych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie prób przedostania się cudzoziemców do Polski przez zieloną granicę. W sumie od początku roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano blisko 28 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Migranci, których udało się zidentyfikować to obywatele 50 krajów.
Szefowie ministerstw spraw wewnętrznych Polski i Niemiec, Tomasz Siemoniak i Nancy Faeser, wizytowali w środę (30.10) granicę polsko-białoruską, będącą zewnętrzną granicą UE. Polska na granicy zewnętrznej UE przyczyniła się znacznie do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie - oceniła niemiecka minister. Liczymy, że kontrole na granicy lądowej Niemiec z innymi państwami będą przejściowe - powiedział szef MSWiA.
Potrzebne są rozwiązania prawne, aby nie tylko mieszkańcy, ale też funkcjonariusze służb działających przy granicy polsko-białoruskiej czuli się bezpiecznie. M.in. o tym dyskutowali uczestnicy plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które tym razem odbyło się na przejściu granicznym w Połowcach.
Funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią zostanie przedłużone o kolejne 90 dni - powiedział w czwartek (5.09) w Kielcach szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Minister dodał, że w resorcie kończą się prace nad nowym rozporządzeniem, które obowiązywać będzie od 11 września.