Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Choroszcz: Jak wyglądała zastawa stołowa w XVIII wiecznej Polsce?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Talerze, patery, wazy, a przede wszystkim niezliczona ilość kieliszków - tak wyglądał stół w XVIII i XIX wieku w Polsce. Wystawę "Podano do stołu" można już oglądać w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy pod Białymstokiem.
Ekspozycja jest prezentacją ponad 300 przedmiotów wykonanych z porcelany, fajansu, srebra i szkła, które służyły
do podawania i spożywania posiłków. Najciekawszą historie mają sztućce - podkreśla Krystyna Kosior, przygotowująca wystawę.
Wystawa "Podano do stołu" pochodzi ze zbiorów: Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział
MNW, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Ekspozycja będzie czynna do końca sierpnia.
Czy baranek wielkanocny może być czarny? Ile jest metod zdobienia pisanek? Czy podlaskie chaty z zachodniej części województwa różnią się od tych stojących przy granicy? Jak skutecznie walczyć na malowane jajka? Czy być oblanym w świąteczny poniedziałek to zaszczyt czy ujma?
Dlaczego niektórzy muzycy również malują, a nawet porzucają czasem granie, śpiewanie, rapowanie na rzecz sztuk plastycznych? Co łączy te dziedziny? Improwizacja? działanie intuicyjne? abstrakcja?
Aleja Piłsudskiego w Białymstoku to nie tylko bloki i galeria, ale też miejsce licznych pracowni artystycznych. Czwarte piętro z widokiem na Jurowiecką zajmują malarze, graficy, i…tkaczki.
To był niezwykły wieczór w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Białostocką orkiestrę poprowadził Jerzy Maksymiuk - jeden z najznakomitszych polskich dyrygentów, kompozytor i pianista.
Dwudziestu dwóch młodych twórców (i twórczyń) obroniło w tym roku dyplom, kończąc tym samym kształcenie w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.
Kiedy byli studentami połączyła ich pasja do żeglowania i żeglarskich pieśni. W tym połączeniu trwają do dziś.
To prościutka opowieść o dwunastoletnim Ryśku ze wsi Tuklęcz, który marzy tylko o jednym, by grać i śpiewać w wiejskiej kapeli.
W tym roku mija 5 rocznica śmierci profesora Andrzeja Strumiłły. Ten malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta, chociaż urodził się w Wilnie i zwiedził wiele krajów, dużą część życia związał z Suwalszczyzną.
Ta ekspozycja to hipnotyzująca malarska opowieść, w której Stefan Rybi kreuje świat na pograniczu jawy i snu, groteski i transcendencji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz